Zbiór dobrych praktyk.

Gdyby istniał jeden wzór na prezentację w programie PowerPoint, życie menagera byłoby łatwiejsze. Niestety, taki wzór nie istnieje. Każde wystąpienie ma swoją specyfikę ze względu na temat, cel i audytorium. Są prezentacje, które można oprzeć tylko na zdjęciach. Są też takie,  które muszą skupić się na treści albo liczbach. 

Zadaniem slajdów jest wzmacnianie przekazu. Prezentacja jest dodatkiem do tego co mówisz, a nie na odwrót. W trakcie zbierania materiałów stwórz model odbiorcy. Ułatwi to pracę nad prezentacją. Wybierz takie dane i informacje, które będą dla niego zrozumiałe. Wiedza słuchacza musi być wystarczająca do przyswojenia tematyki. 

Wygląd prezentacji powinien odpowiadać jej celowi. Zdefiniuj cel i dopiero przystąp do pracy. Slajdy muszą stanowić całość, być opowieścią przez którą przeprowadzisz słuchaczy. To nie są notatki, mają podkreślać albo obrazować najważniejsze elementy wystąpienia.  

Ilustracje

Dobrze dobrane fotografie to łatwy sposób, aby przyciągnąć uwagę i wyróżnić się z tłumu „prezentacji”. To także łatwy sposób, aby zepsuć prezentację. Używaj grafik dobrej jakości i bez znaków wodnych. Jeśli nie masz odpowiednich zdjęć do prezentacji, poszukaj ich w Internecie. Są strony, które udostępniają profesjonalne i amatorskie zdjęcia na zasadach Creative Commons (między innymi creativecommons.org, można ich legalnie używać odpowiednio oznaczając i linkując). Pamiętaj, że brak zdjęcia jest lepszy od słabego zdjęcia. Nie dodawaj ich tylko po to, żeby zapełnić slajd. 


Kolory

Tak samo jak fotografie ważne są kolory i tło. Prawidłowo dobrane sprawią, że czcionki będą lepiej widoczne. Dobierz odpowiednio kontrast. Pamiętaj, że nie zawsze masz wpływ na ustawienia rzutnika czy komputera, którego używasz do wyświetlenia prezentacji. Przed wystąpieniem warto skonsultować ze znajomym, czy wszystko jest widoczne i przejrzyste.   

Czcionki

W przeciwieństwie do dokumentów w formie papierowej w prezentacjach należy stosować czcionki bez szeryfowe, które na rzutniku słabszej rozdzielczości ciągle pozostaną czytelne. Czcionki: Calibri, Calibri light, Verdana są dobrym wyborem i nie należy poświęcać nadmiernie dużo czasu na poszukiwanie tej najpiękniejszej, gdyż najważniejszym parametrem kroju czcionki jest to czy będzie ona czytelna na słabym rzutniku i/lub z dużej odległości.

Wykresy

Zamiast liczb dodaj wykresy. Dobierz odpowiedni typ wykresu do prezentowanych danych. Wykresy muszą być spójne i przejrzyste, to samo tyczy się diagramów. Nie wrzucaj zdjęć wykresów, tylko przygotuj wykres w Excelu albo bezpośrednio w PowerPoincie. Daj sobie możliwość wyboru kolorów, wielkości, grubości, czcionek. Zadbaj, żeby wykresy były czytelne dla wszystkich, a nie tylko dla ciebie. Nie twórz skomplikowanych konstrukcji z wieloma danymi, liniami trendu czy rozbudowaną legendą. 


UNIKAJ:


•    Podawania wielu liczb i danych. Umieść tylko te najważniejsze. 
•    Na slajdach nie pisz definicji, wystarczą słowa klucze. 
•    Nie dodawaj specjalnych ozdobników i animacji, które sprawią, że prezentacja zmieni się w choinkę.
•    Nie pisz całych wypowiedzi z dużej litery. Jeśli chcesz podkreślić ważne zdanie zastosuj większą czcionkę 
•    Intensywnych kolorów tła. Przy 15 slajdzie mogą doprowadzić do bólu głowy i nikt nie będzie się skupiał na treści. 
Porady dotyczyły części teoretycznej przygotowań. Kolejnym etapem jest praktyka, czyli wygłoszenie prezentacji.

Lista języków programowania, których szukają pracodawcy. 

Na świecie jest obecnie 300 języków programowania. Którego z nich warto się nauczyć? Wybór nie jest łatwą decyzją. Pomocne może byś śledzenie trendów na rynku IT. Najlepiej zacząć od przejrzenia ogłoszeń o pracę. W ten sposób dowiesz się jakich umiejętności szukają pracodawcy. Na otrzymaną w ten sposób listę, nałóż specyfikę branży w jakiej pracujesz lub chciałbyś pracować. 

Języki programowania

W wyborze pomocne będę też różnego rodzaju rankingi. Na przykład tworzony co miesiąc indeks popularności języków programowania TIOBE. Pierwsza trójka w październiku 2016 to: Java, C i C++. 

Chcąc pomóc w wyborze trenerzy Altkom Akademii wskazali pięć wiodących języków programowania, których warto się uczyć. Ich znajomość daje gwarancję zainteresowania pracodawców i możliwość pracy w ciekawych, rozwojowych branżach:

Perl – język interpretowalny stworzony przez Larry’ego Walla w 1987 roku. Początkowo był przeznaczony do pracy z danymi tekstowymi. Obecnie wykorzystywany jest jako język skryptowy w CGI (interfejs komunikujący oprogramowanie serwera WWW z innymi programami na serwerze), w obróbce dużej ilości danych, programowaniu graficznym i administracji systemu. Perl jest bardzo wszechstronny i umożliwia wykonanie zdania na wiele sposobów. Przez co nie ma jednego, prawidłowego rozwiązania. Programiści Perl są poszukiwani między innymi w takich branżach jak finansowa, tworzenie gier, analiza danych i raportowanie.  

Podstawy programowania w języku Perl 

Java – to obecnie jeden z najpopularniejszych języków programowania. Został stworzony w 1995 roku przez firmę Sun Microsystems i jest obiektowym językiem programowania. Napisany kod w Javie można bez modyfikacji uruchomić na różnych platformach i w aplikacjach (write once – run everywhere). Popularność Javy wynika z jej prostoty i gwarancji bezpieczeństwa. Programiści, którzy opanowali ten język są zawsze poszukiwani i dobrze opłacani. Pracodawcy doceniają Javę za dostosowanie do środowiska mobilnego i desktopowego. Język wykorzystywany jest w aplikacjach mobilnych (Android) i webowych, w obsłudze rynków finansowych (banki), e-commerce.

Szkolenia z programowania w języku Java

C++ - został stworzony na początku lat osiemdziesiątych przez Bjarne Stroustrupa. W latach 90 –tych uznawany był za jeden z najpopularniejszych i najpotężniejszych języków na świecie. Stosowany jest w oprogramowaniu systemowym i sprzętowym. Daje możliwość dużej kontroli podczas korzystania z zasobów komputera. C++ poprawia wydajność, jest często używany w silnikach gier, grach i aplikacjach desktopowych. Choć wymaga więcej pracy, to programiści doceniają  go za  wysoką efektywność i elastyczność.

Szkolenia z programowania w języku C++

Python – został stworzony w 1991 przez Holendra Guido van Rassuma. Jest językiem ogólnego przeznaczenia. Dzięki prostocie, przejrzystej składni i czytelności jest łatwy do nauki. Idealny do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Dodatkiem do Pythona jest Django, framework do tworzenia aplikacji webowych. Ma zastosowanie we wszystkich branżach i w produktach takich gigantów jak NASA (zarządzanie modelami), Google (autonomiczny samochód), czy Gimp. Programistów Pythona  wyjątkowo często szukają startupy.

Szkolenie z programowania w języku Python

PHP – stworzony w 1995 język skryptowy. PHP jest uruchamiany na serwerze i generuje strony napisane w HTML-u. Jeśli chcesz tworzyć Internet to PHP idealnie się do tego nadaje. Sprawdza się bardzo dobrze w mniejszych projektach, w których jest ograniczony czas. Łatwy do pracy dla początkujących programistów, a dla zaawansowanych ma wiele dodatkowych funkcji. 

PHP podstawy programowania

Wybór języka programowania, którego chcemy się nauczyć powinien być świadomy. Nie powinniśmy zdawać się na przypadek. W sieci można zobaczyć jak wyglądają podstawy i dopiero po zapoznaniu się z nimi rozpocząć naukę. 

Przeczytaj inne artykuły na blogu:

Poradnik jak stworzyć bezpieczne hasło

Trendy na rynku pracy IT, specjalizacje, w których warto się rozwijać

Narzędzia wspierające organizację pracy i zarządzanie czasem