BIBLIOTEKA

Spotkanie z Katarzyną Ryrych

We czwartek 2 marca bieżącego roku w sali nr 14 punktualnie o 12.00 rozpoczęło się niecodzienne spotkanie młodzieży Gimnazjum nr 3 w Sanoku z pisarką Katarzyną Ryrych.

Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego również w naszym gimnazjum. Uczestniczyły w nim klasy 2b i 3a. Licznie zgromadziła się również młodzież z innych klas. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wypowiedzi pisarki , która od początku nawiązała dobry kontakt ze słuchającymi ją młodymi ludźmi.

Pani Katarzyna Ryrych to osoba o wielu talentach i zainteresowaniach. Jest nauczycielką, terapeutką, miłośniczką zwierząt i oczywiście autorką książek nie tylko dla młodzieży, ale też dla dzieci i dorosłych (książka dla starszych czytelników to „Wyspa mojej siostry”).

Warto wspomnieć, że biblioteka Gimnazjum nr 3 w Sanoku w tym roku szkolnym wzbogaciła się o kilkaset nowych książek zakupionych właśnie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Posiada też większość tytułów książek Katarzyny Ryrych.

Uczniowie z uwagą słuchali wypowiedzi zaproszonego gościa. Dowiedzieli się o tym jak powstawały kolejne książki: jakie były pomysły na ich powstanie i okoliczności ich tworzenia. Ciekawe było stwierdzenie pisarki, że w każdej książce zapisuje część siebie i stara się pisać tak, aby czytelnik czuł, że przedstawiony w niej świat jest autentyczny, choćby poprzez język bohaterów.

Opowieść o książkach autorka wzbogaciła wspomnieniami ze swoich lat szkolnych. Powiedziała, że dla młodzieży tamtego okresu nie był to czas szary i smutny, jak to jest dzisiaj postrzegane, ale przeciwnie: pełen ciekawych pomysłów, czasem nawet niebezpiecznych jak na przykład skoki na spadochronie. Młodzi ludzie potrafili się zorganizować i ciekawie spędzać czas wolny od nauki.  

Pisarka wspomniała również, że niedługo ukaże się jej najnowsza książka, tym razem historyczna.

Na zakończenie podpisywała książki i odpowiadała na pytania uczniów, w tym również  na te dotyczące warsztatu pisarskiego.

Książki autorstwa Katarzyny Ryrych to:

„Philo i kot w drodze”

„O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych”

„Pamiętnik Bauni; książka dla dzieci, wzruszająca opowieść o losach pewnej kotki ze schroniska”

„Skrzydłak”

„Nie-bajki; bajki dla dzieci i dorosłych”

„Siedem sowich piór”

„Za wszelką cenę”

„Wyspa mojej siostry”

„Denim blue”

„Peppa w raju, czyli najkrótsza opowieść o miłości”

„Król”