Spotkanie z Katarzyną Ryrych

We czwartek 2 marca bieżącego roku w sali nr 14 punktualnie o 12.00 rozpoczęło się niecodzienne spotkanie młodzieży Gimnazjum nr 3 w Sanoku z pisarką Katarzyną Ryrych.

Spotkanie odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego również w naszym gimnazjum. Uczestniczyły w nim klasy 2b i 3a. Licznie zgromadziła się również młodzież z innych klas. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wypowiedzi pisarki , która od początku nawiązała dobry kontakt ze słuchającymi ją młodymi ludźmi.

Pani Katarzyna Ryrych to osoba o wielu talentach i zainteresowaniach. Jest nauczycielką, terapeutką, miłośniczką zwierząt i oczywiście autorką książek nie tylko dla młodzieży, ale też dla dzieci i dorosłych (książka dla starszych czytelników to „Wyspa mojej siostry”).

Warto wspomnieć, że biblioteka Gimnazjum nr 3 w Sanoku w tym roku szkolnym wzbogaciła się o kilkaset nowych książek zakupionych właśnie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Posiada też większość tytułów książek Katarzyny Ryrych.

Uczniowie z uwagą słuchali wypowiedzi zaproszonego gościa. Dowiedzieli się o tym jak powstawały kolejne książki: jakie były pomysły na ich powstanie i okoliczności ich tworzenia. Ciekawe było stwierdzenie pisarki, że w każdej książce zapisuje część siebie i stara się pisać tak, aby czytelnik czuł, że przedstawiony w niej świat jest autentyczny, choćby poprzez język bohaterów.

Opowieść o książkach autorka wzbogaciła wspomnieniami ze swoich lat szkolnych. Powiedziała, że dla młodzieży tamtego okresu nie był to czas szary i smutny, jak to jest dzisiaj postrzegane, ale przeciwnie: pełen ciekawych pomysłów, czasem nawet niebezpiecznych jak na przykład skoki na spadochronie. Młodzi ludzie potrafili się zorganizować i ciekawie spędzać czas wolny od nauki.  

Pisarka wspomniała również, że niedługo ukaże się jej najnowsza książka, tym razem historyczna.

Na zakończenie podpisywała książki i odpowiadała na pytania uczniów, w tym również  na te dotyczące warsztatu pisarskiego.

Książki autorstwa Katarzyny Ryrych to:

„Philo i kot w drodze”

„O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych”

„Pamiętnik Bauni; książka dla dzieci, wzruszająca opowieść o losach pewnej kotki ze schroniska”

„Skrzydłak”

„Nie-bajki; bajki dla dzieci i dorosłych”

„Siedem sowich piór”

„Za wszelką cenę”

„Wyspa mojej siostry”

„Denim blue”

„Peppa w raju, czyli najkrótsza opowieść o miłości”

„Król”

 

W dniu 6 października na zebraniu rady pedagogicznej gościliśmy panie z biblioteki pedagogicznej: panią kierownik filii mgr Irenę Florczak oraz panią  mgr Annę  Sebastiańską  nauczyciela bibliotekarza.

Panie  zapoznały zebranych nauczycieli  z funkcjonowaniem biblioteki, która stanowi filię biblioteki w Krośnie, nowościami oraz działaniami związanymi z promocją czytelnictwa.

Bardzo ciekawa była prezentacja dotycząca różnorodnych działań czytelniczych
 i kulturalnych placówki
.

 Przydatne okazały się informacje o możliwości korzystania
 z komputerowej bazy danych, a w szczególności z  katalogu PROLIB, który umożliwia
szybkie sprawdzenie poszukiwanej książki.

Zebrani nauczyciele mogli wziąć do ręki kilkanaście nowości przyniesionych przez panie
 oraz zapoznać się z bibliografiami na temat: ADHD, zespołu Aspergera, zespołu Downa, mózgowego porażenia dziecięcego, „Żołnierzy wyklętych i Armii Krajowej” i  „Rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży”.

Szczególnie doceniamy zaproszenie do współpracy i odwiedzania biblioteki.
Każdy z nas, nauczycieli uczestniczących w spotkaniu  na pewno wykorzysta podane informacje w swojej pracy i samokształceniu. 

Za odwiedzenie naszej szkoły i przekazane informacje bardzo Paniom dziękujemy.

W dniu 26.09.2016r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas drugich:

 „MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA”.

Skierowany był do wszystkich  drugoklasistów, a w szczególności do miłośników czytania. Warunkiem uczestnictwa było przygotowanie fragmentu swojej ulubionej książki, którą przeczytało się kiedyś lub całkiem niedawno, ale zachwyciła nas, wzruszyła, pozostała w naszej pamięci, a może nawet czasem do niej wracamy.

 Pierwszy krok  przystąpienia do konkursu  to wybór tekstu, drugi to jego prezentacja, czyli odczytanie w sposób ciekawy,  zachęcający słuchaczy do sięgnięcia po książkę.

Głośne czytanie i prezentacja tekstu publicznie nie jest tak łatwa, jakby się to mogło wydawać czytając w zaciszu domowym, do poduszki, czy w przerwie od codziennych obowiązków.
Wiedzą o tym ci, którzy zmierzyli się z tym zadaniem i przystąpili do konkursu. Obok nagród, jakie otrzymają, czy miejsc, które zajęli bardzo ważne jest samo przystąpienie do konkursu, przezwyciężenie mniejszej lub większej tremy, a przede wszystkim poświęcenie swojego wolnego czasu (konkurs odbył się po lekcjach).

Zwycięzcom gratulujemy, życzymy samych miłych wrażeń i niezapomnianych przeżyć
 w kontakcie z literaturą oraz rozwijania swoich pasji czytelniczych.

Uczniowie nagrodzeni to:

1. miejsce:                Weronika Ożóg z klasy 2b

2. miejsce  ex aeqo: Mateusz Mączałowski z kl. 2a

                                    Miłosz Raczkowski z kl. 2c

Organizatorzy: Lesława Król i Bożena Pelczar

czyt1