Aktualności

W dniu 30 września 2016r. odbyła się wycieczka klasy 1b do Dubiecka. Uczestniczyły w niej 22 osoby wraz z wychowawczynią: panią Agnieszką Nagórny oraz panią Dagmarą Zulewską, nauczycielką historii, która dowiedziawszy się, że można tam przeprowadzić ciekawą lekcję historii, podsunęła pomysł wycieczki.
           

Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Skamieniałości i Minerałów, które mieści się w prywatnym domu pana Roberta Szybiaka. W niewielkim muzeum pan Szybiak zgromadził kilka tysięcy niesamowitych eksponatów. Znaczna część zbiorów to skamieniałości fliszu karpackiego (ryby, kraby, rośliny) i kości ssaków plejstoceńskich (np. mamutów, nosorożców włochatych, reniferów). Wyjątkowym okazem jest ptak z epoki oligocenu znaleziony na Pogórzu Przemyskim. W kolekcji znajdują się również małże, ślimaki, amonity, ramienionogi, trylobity, jeżowce, skamieniałe drewno i wiele innych. Zbiór minerałów to między innymi ametysty, agaty, kryształy górskie, rudy żelaza, gipsy.


            Wszyscy byli bardzo zainteresowani tematyką, zadawali wiele pytań, a na koniec rozwiązali krzyżówkę popisując się świetną znajomością omawianych zagadnień. Oprócz nauki był też czas na zabawę. W pięknym parku przy zamku, gdzie łabędzie dreptają sobie wśród turystów i gości, a za ogrodzeniem żyje sarnia rodzina, każdy znalazł coś dla siebie. Można było pobiegać, pobawić się lub odpocząć na ławeczkach w alejkach parkowych.

              Zamek Dubiecko to miejsce wyjątkowe, w którym teraźniejszość przenika się z przeszłością. Historia Zamku Dubiecko związana jest przede wszystkim z dwoma osobami: Stanisławem Stadnickiem i Ignacym Krasickim. Obaj się tu urodzili, ale każdy inaczej zapisał się w ludzkiej pamięci. „Diabeł Łańcucki” czyli Stadnicki był warchołem i zabijaką, a zamkowe lochy rozbrzmiewały jękami ludzi więzionych przez znienawidzonego Diabła. Ignacy Krasicki, poeta i biskup, choć spędził tu tylko dzieciństwo często wracał w rodzinne strony.
            Po zwiedzaniu przyszła pora na coś dla ciała: pyszne lody i desery. Pełni wrażeń uczniowie klasy 1b opuszczali Dubiecko udając się w drogę powrotną do Sanoka podziwiając przepiękne widoki jakie prezentowały się dzięki słonecznej pogodzie.